Дослідження дотримання прав людини в Україні

10.12.2018

Результати другого загальнонаціонального соціологічного опитування «Що українці думають і знають про права людини: оцінка змін»

З 11 до 24 липня 2018 року Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва та фірмою «Юкрейніан соціолоджі сервіс» на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці з ГО «Центр інформації про права людини» було проведено друге загальнонаціональне соціологічне опитування «Що українці думають та знають про права людини: оцінка змін» ( перше було проведене у 2016 році). Усього було опитано 1998 респондентів в усіх областях України та в місті Києві, крім окупованих територій. Максимальна похибка вибірки не перевищує 2,2%.

Так, 86% респондентів позначили свободу як основну для прав людини цінність. Ця частка навіть трохи зросла порівняно з попереднім опитуванням 2016 року.

Друге місце посіла справедливість (70% зазначили її в якості основної цінності), третє - безпека (67% опитаних). Дві треті громадян (62,5%) назвали гідність серед найважливіших цінностей.

Українці також обирали, не вагаючись, рівність, відповідальність, вільний розвиток особистості. І лише на восьмому місці - порядок (майже половина опитаних - 46%), на десятому - матеріальна забезпеченість (40,9%).

З огляду на дані дослідження, мене надихає той факт, що свобода для українців є безкомпромісною цінністю в усіх регіонах країни. Зрештою, це пояснює багато історичних процесів в Україні. І чому ми готові палко обстоювати, що Україна - це не Радянський Союз, не Росія, й ми дуже сильно вирізняємося серед багатьох інших країн.

Цікаво, що українці з Донбасу й сходу загалом показали найвищі показники щодо цінності свободи (96% - Донбас, 93% - схід, 91 % - Південь), водночас безпеки (Донбас - 86%) та справедливості (81% - Донбас).

Донбас, віч-на-віч опинившись із загрозою втратити свободу, коли зневажається гідність, як жоден інший регіон розуміє її ціну.

Важливо відзначити, що друге соціологічне дослідження продемонструвало також і деякі зміни щодо ставлення українців до ціннісного і матеріального. За два роки збільшилася кількість тих, хто обирає свободу і не готовий поступатися владі своїми правами навіть під загрозою терпіти матеріальні труднощі. Це попри те, що в країні триває досі війна, фінансова криза, відбуваються політичні маніпуляції перед черговими виборами...

Практично половина респондентів (45%) висловили готовність терпіти матеріальні труднощі, але не поступатися своїми правами. Тоді як 2016 року цей показник становив трохи більше ніж треть (35%).

Сьогодні лише чверть опитаних (23%) готові поступитися частиною своїх прав та свобод заради добробуту (для порівняння, 2016 року - показник складав 30%). Як і два роки тому, так і нині майже треть не змогли визначитися.

Згідно з дослідженням, найбільш віддане ідеалам свободи знову ж таки є населення Донбасу, де 74% опитаних заради особистої свободи та гарантій дотримання всіх громадянських прав готові терпіти певні матеріальні труднощі (в інших регіонах таких від 36% до 48%).

Благодійний фонд "Центр громадських ініціатив" Україна, Закарпатська область, м.Перечин, пл.Народна 21/1,89200
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати